História

História Cane Corso

Plemeno Cane Corso bolo v roku 1996 uznané štandardom FCI 343 Stručná história - Talianske plemeno Cane Corso patrí medzi molosoidné plemená a je priamym potomkom rímskychvojnových psov zvaných Canis Pugnax. Tieto psy sa používali nielen v boji, ale tiež ako arénové psy pre boj s ostatnými zvieratami.
História Canis Pugnax je nejasná, ale predpokladá sa, že bol vyšľachtený niekoľko storočí pred našim letopočtom z Tibetského Mastifa, ktorého popisuje už Marco Polo. História mena Cane Corso je tiež neistá, slovo Cane znamená pes (od latinského Canis), slovo Corso je asi odvodené od latinského slova "Cohors" čo znamená strážca. Dalo by sa teda povedať, že Cane Corso znamená pes ochranca.
Po páde Ríma sa plemeno používalo ďalej ako vojnové, ale tiež aj ako lovecké, pastierske a strážne čo sa v podstate nezmenilo až do tohto storočia.
V dôsledku razantnej zmeny spôsobu hospodárenia skoro zaniklo. Predtým používaný systém nezávislých hospodárskych usadlostí, kde bol tento pes využívaný väčšinou k ochrane majetku a dobytka sa zmenil na centralizovaný. Našťastie sa ale našlo niekoľko nadšencov, ktorí sa týmto psom začali v sedemdesiatych rokoch venovať a plemeno bolo zachránené.
Pre plemeno sú charakteristické vlastnosti ako vernosť, poslušnosť, sila, vytrvalosť a odvaha, ktoré boli pestované cele storočia. Pes je absolútne verný svojmu pánovi a rodine a prípadnú zmenu by niesol moc ťažko. Ochranu majetku a pána má geneticky zakódovanú a k tomuto účelu nie je treba zvláštneho špeciálneho výcviku. K úplne cudzím ľuďom sa chová rezervovane až podozrievavo a pozorne sleduje situáciu.
Pes nepoznamenaný zlým výcvikom nikoho nenapadá a nie je agresívny, zakročí len v prípade bezprostredného nebezpečia, zákrok je potom razantný a nekompromisný. V prípade že je napadnutý je schopný sa brániť spôsobom, ktorý môže skončiť smrťou protivníka.
Obľúbenosť plemena v súčasnosti stúpa pre jeho silný teritoriálny pud a neprekonateľnú lásku k svojmu majiteľovi a rodine, ktorá preňho znamená všetko a je odhodlaný ju brániť do posledného výdychu telom aj srdcom. Cane Corso miluje deti a stáva sa ich verným a nenahraditeľným priateľom a strážcom, ktorý sa rád zúčastní každej detskej hry.


Viac o histórii Cane Corso

eSHOP Facebook Instagram